Jump to content
Juoksufoorumi.fi

  • entries
    29
  • kommenttia
    26
  • views
    7 257

About this blog

Hajanaisia ajatuksia juoksemisesta ja muustakin elämästä, jota minulla ihme kyllä vielä on.

 

Entries in this blog

Kausi paketissa

Poikkeuksellinen juoksuvuosi paketoitiin lauantaina Vantaalla. Keväällä kaavailin jotakin tämmöistä:   SAUL SM hallit Tampere 22.-23.02.2020. 1500 m ja 3000 m juostu. SAUL SM Puolimaraton Helsinki 19.04.2020 SAUL SM maastot Kurikka 02.05.2020 Tukholman maraton 30.05.2020 SAUL SM Yleisurheilu Jyväskylä 13.-14.06.2020 PM Masters Lohja 04.-05.07.2020 SAUL SM maantie10 Lahti 29.08.2020 SAUL SM maraton Jyväskylä 19.09.2020 Vantaan maraton 10.10.2020

hatapa

hatapa in Yhteenveto

Hyvissä tarkkailuasemissa

TV:n urheiluselostajien mielestä suomalaisjuoksijat ovat usein olleet hyvissä tarkkailuasemissa juostessaan pidemmillä matkoilla ryhmän viimeisenä tai ainakin viimeisten joukossa. Ja niinhän se onkin. Hyvä sieltä jonon hänniltä on tarkailla muiden juoksemista. Kokonaan toinen juttu on se, kun sieltä pitäisi pyrkiä nousemaan kärkikahinoihin, tai edes vähän korkeammalle tulosluettelossa.    Edelläkirjoitettu sopii hyvin kuvaamaan omia viikonlopun juoksujani SAUL:n SM-halleissa. Kaksi juo

hatapa

hatapa

2020 kaavailtuja kisoja.

Alustavasti kalenteristani löytyvät seuraavat merkinnät:   SAUL SM hallit Tampere 22.-23.02.2020. 1500 m ja 3000 m juostu. SAUL SM Puolimaraton Helsinki 19.04.2020 SAUL SM maastot Kurikka 02.05.2020 Tukholman maraton 30.05.2020 SAUL SM Yleisurheilu Jyväskylä 13.-14.06.2020 PM Masters Lohja 04.-05.07.2020 SAUL SM maantie10 Lahti 29.08.2020 SAUL SM maraton Jyväskylä 19.09.2020 Vantaan maraton 10.10.2020 Kiovan maraton 25.10.2020   M

hatapa

hatapa

#100 Tehtävä Veronassa

Juoksin viikonloppuna Veronassa Italiassa 100:nnen maratonini. Miten tähän on tultu?   Joskus nuorena poikana juoksin pikamatkoja ja hyppäsin pituuttakin seuran järjestämissä kisoissa. Tulokset olivat jonkinlaisia ja minua pyydettiin seuran edustajaksi maastojuoksukisoihin Tikkakoskelle. Tuossa vaiheessa minulla ei ollut kestävyyttä ollenkaan ja jäin kisassa viimeiseksi. Sen verran tuo otti nuorukaisen luonnon päälle, että lopetin urheilemisen siihen paikkaan.   Uuden herätyk

hatapa

hatapa

PK-kaudelle mars, mars!

Muutamaan vuoteen en ole varsinaista pk-kautta pitänyt ollenkaan,  vaan siirtynyt sujuvasti suoraan  seuraavan vuoden kisakaudelle.  Viime kevättalvi meni Talvemaratonin jälkeisiä vaivoja, lähinnä  plantaarifaskiittia, parannellessa ihan vituralleen. Vieläkin  oikea jalka ärtyy joistakin käyttämistäni juoksukengistä.  Osin tätä taustaa vasten päivitin tässä syksyn aikana lähes  koko kenkäkalustoni. Kaikki kuluneet ja loppuunjuostut 10  kenkäparia saivat tehdä tilaa NB:n malleille. Tulevan kauden

hatapa

hatapa

Härkäviikot alkamassa

Olen taas näköjään buukannut itselleni härkäviikot tähän syyskuulle. Mutta ei se mitään, kun vietän joka tapauksessa "välivuotta" nyt kun olen viimeistä vuotta M55-sarjassa. Ensi vuoden kuviot ovat vielä hieman auki, mutta pääosin jo lukkoonlyötyjä.    Huomenna Kuohun tasoittava Vaajakoskella. 5000 m radalla. Tulokset määräytyvät Masters Athletics ikähyvityslaskurin mukaan. Mielenkiintoinen kokeilu tai sitten ei. Reilun viikon päästä Tallinnan maraton. Kahden viikon päästä Finland

hatapa

hatapa

Täydellinen päivä ilman juoksua?

Kävimme sisarusten kesken isän lapsuudenkodissa, tai siis siellä missä koti on joskus sijainnut. Kotitalo on joko palanut, purettu tai lahonnut. Jäljellä tilalla oli vain pari talousrakennusta kauniilla paikalla metsän keskellä mäen laella. Päivä kuitenkin alkoi käynnillä Viitasaaren sanakarihautausmaalla isänisän haudalla. Sieltä jatkoimme Kahvila Myllytuvalle Suovanlahdelle, jossa tapasimme oppaaksemme puhumani vanhan tuttuni. Jatkoimme matkaa isän kotitilalle ja matkalla sain kuulla juttuja p

hatapa

hatapa

Kausisuunnitelma

Keräsin naamakirjaan alustavan suunnitelman kauden lappujuoksuista. Pistetääs se myös tänne, kun täältä se on mahdollista myös löytää myöhemmin.   14.04. SAUL SM-puolimaraton 22.04. Helsinki Spring Marathon 05.05. SAUL SM-maastot 09.06. SAUL SM-viestit 13.07. Keuruun yömaraton 04.08. SAUL SM-maraton 09.09. Tallinnan maraton 15.09. Finlandia Maraton Lokakuu Wihan kilometrit Joulukuu TREMK joulumaraton   Näillä mennään tämä "välivuos

hatapa

hatapa

Kevätpäiväntasaus

Päivä ja yö ovat yhtä pitkät maapallon joka kolkassa. Päivän piteneminen hidastuu kunnes juhannuksen tienoilla se lakkaa ja päivä alkaa taas lyhenemään. Keväästä ei meidän leveysasteilla ole vielä oikein tietokaan. Jokunen vuosi sitten tässä maaliskuu 20:nennen päivän haminoilla lunta ei enää ollut kuin satunnaisesti. Nyt lunta on vielä virallisen mittauksen mukaan 70 cm! Tällä vauhdilla vappuna on vielä puoli metriä ja juhannuksenakin muutama sentti. Suomen kesä on lyhyt ja vähäluminen. Sellais

hatapa

hatapa

Juoksuvuosi 2017

Juoksuvuosi pistettiin illansuussa pakettiin paikallisessa uudenvuodenjuoksussa. Taisi olla viides neljäs kerta, kun tämä järjestettiin ja olen ollut juoksemassa kaikissa. Reittiä oli hieman jouduttu muuttamaan lumitilanteen johdosta ja se oli hieman lyhyempi, kun edellisvuosina. Ihan hyvä maratonvauhtinen treeni siitä tuli.   Vuosi 2017 piti sisällään kymmenen maratonia, 14.01. Stadionmarathon, Tukholma, 01.02. APK Hallimaraton, 04.03. Pohjalainen hallimaraton, 23.04. Helsinki Spring

hatapa

hatapa

Kullervomaraton

Tänään juostiin etukäteen kauden pääkisakseni nimeämäni Kullervomaraton Joutsenossa. Lähestymistapani kisaan poikkesi aika paljon aiemmista maravalmistautumisistani. Tällä kertaa painotin lyhyitä kisoja aiempia vuosia enemmän ja jätin määräjuoksemisen vähemmälle. Tämä tuntui toimivan kohtuullisen hyvin. Onhan tuo palautumisaika tässä iässä jotakin ihan muuta, kuin nuorena oriina.   Edellisen maratonin juoksin toukokuussa Prahassa ja sen jälkeen vain lyhyitä kisoja. SAUL:n SM-viestit, L

hatapa

hatapa

Lumperon hölkkä

Lyhyt raportti päivän hölkästä. Ajelin aamulla Saarijärvelle hieman jännityneissä tunnelmissa. Edellisestä täysivauhtisest puolikkaasta kun on jo mennyt useampi vuosi. Etukäteen olin ajatellut pysyväni sinne 1.40-1.45 haarukkaan. Reitti oli itselleni ennestään tuttu, kun olin siellä ennenkin juossut, tosin edellisestä kerrasta oli aikaa jo lähes kymmenen vuotta, Jos olisin ollut ekaa kertaa tuolla, niin olisin varmasti eksynyt reitiltä, sen verran vähän siellä oli muita juoksijoita ja

hatapa

hatapa

Syksyn kilpailukausi alkaa pikkuhiljaa

Ja ennen kun joku sanoo, että nyt on vielä kesä, niin ei ole. Se meni jo. Ensi vuonna taas siinä juhannuksen kantturoissa.   Alkavalla viikolla lauantaina syksyn eka numerolappujuoksu, Vakkahölkkä Toivakassa. Lyhyt maastokisa pururadalla(?) Meillä ikämiehillä ja -naisilla matkana on vain 3,3 km, eli pikajuoksua tiedossa. Tuo Toivakan pururata on minulle ennestään tuntematon, joten pitänee mennä paikalle niin aikaisin, että ehdin kiertämään lenkin kertaalleen ennen starttia. Katsotaan m

hatapa

hatapa

Praha ei ole paha

Prahan nelipäiväinen turnee onnellisesti takana. On se upea kaupunki, jossa järjestetään sen lisäksi hieno juoksutapahtuma.    Pari ensimmäistä päivää reissusta käytettiin aikaerosta toipumiseen ja kaupungin keskeisimpien nähtävyyksien katseluun. Ihan kaikkea emme ehtineet näkemään näin lyhyessä ajassa, eikä se jalkapelissä olisi ollutkaan järkevää ennen sunnuntain maratonia. Sattumoisin olin varannut meille hotellihuoneen kilometrin päästä lähtö- ja maalialueesta vanhan kaupungin sydä

hatapa

hatapa

HSM - Helsinki Spring Marathon

Endurancen kevätleirin jälkeen oli hyvä suunnistaa Vierumäeltä Pukinmäkeen Srpring Maratonille. Ilta Vierumäellä piti ottaa rauhallisesti ja menin suosiolla hyvissä ajoin nukkumaan. Aamulla heräsin ennen kännykän hälytystä ja kävin haukkaamassa reilun hotelliaamiaisen,  Ajo kohti Helsinkiä oli mielenkiintoinen. Vierumäellä oli ihan mukavanoloinen sää, nollakeli eikä satanut. Mainio juoksusää siis. Tilanne muuttui kuitenkin matkan edetessä. Ensin satoi vähän vettä, joka muuttui myöhemmin rännäksi

hatapa

hatapa

2016 Miten meni, niinku omasta mielestä

Pitkähän vuosi oli, jopa sekuntin pidempi, kuin edellinen.   Numerolapun kanssa juoksin maratoneja 10, yhden puolikkaan, pari kympin kisaa maantiellä, yhden radalla, yhden vitosen radalla, 1500 m ja 400 m radalla. Vuosikilometrejä kertyi jonkin verran. Kokonaismäärää en jaksa alkaa tonkimaan Garmin Connectista, kun siellä on jonkin verran muutakin liikuntaa, kuin juoksemista. Sanotaanko, että juoksua oli riittävästi. Aikojen tekeminen on jo historiaa. Treenaamiseen pitäisi suhtautua ih

hatapa

hatapa

Puolivuotiskatsaus

Jaa mikä puolivuotiskatsaus, vuosihan on jo hyvän matkaa jälkipuoliskollaan? Tälle vuodelle suunnittelemillani maratoneilla laskettuna puolet niistä on juostu ja toinen puoli on vielä juoksematta. Syyskuusta alkaa tiukka kahden kuukauden maraputki. Jos juoksen kaikki kalenteriini merkatut tapahtumat, niin niitä tulee seitsemän. Näistä kaksi on tarkoitus juosta Wihalla. Tiukka setti, kun kilometrejä ei tänä vuonna ole kertynyt parhaiden vuosien malliin. Pitkät lenkit ovat pääosin jääneet noiden m

hatapa

hatapa

Helsingin kevät

Muutama vuosi sitten Endurancen leirillä luennoi erään ultrajuoksijan valmentaja ja sieltä korvieni väliin jäi muutamia pointteja. Oma tulkintani niistä: on lenkkeilijöitä ja on juoksijoita. Kilpailuun valmistautuminen ja harjoittelu erottavat nämä selkeimmin toisistaan. Lenkkeilijä menee vaan tapahtumaan ilman sen parempaa suunnitelmaa huollosta, vauhdinjaosta tai mistään muustakaan. Juoksijalla on jonkinlainen suunnitelma kilpailusta ja sen etenemisestä. Harjoittelussa lenkkeilijä juoksee lenk

hatapa

hatapa

Juoksuvuosi paketissa

Vuosi lähenee uhkaavasti loppuaan, mutta oma juoksuvuoteni päättyi jo nelisen viikkoa sitten. Kun aiemmin tänä vuonna asetin tavoitteekseni juosta sadas maratonini 60-vuotispäivänäni, niin tuosta johdetttuna juoksuvuoteni päättyy aina syntymäpäivänäni marraskuussa. Kasassa on tällä hetkellä 66 maratonia ja aikaa juosta puuttuvat 34 maraa on neljä vuotta. Helppo homma, no panic. Päättyneeseen juoksuvuoteen sisältyi 10 maratonia, SAUL:n SM-maastot, SM-maantie ja SM-viestit sekä Wihan satasen

hatapa

hatapa

Wihankirous

Pikku hiljaa alkaa tuntumaan siltä, että Wihankilometrit on tapahtuma, jonka päällä on joku kirous ja aina joku menee itseltäni vikaan ja tuloksena on DNF. Tällä kertaa olin ilmoittautunut ja startasin sataselle, kuten vime vuonnakin. Olosuhteet eivät olisi voineet olla paremmat juoksemiseen, alle kymmenen astetta lämmintä, auringonpaistetta ja lähes tuuletonta, mutta kun ei, niin sitten ei. Tapahtumapaikalle saavuimme hyvissä ajoin vähän puoli kahdeksan jälkeen. Aikaa oli siis reilusti varustev

hatapa

hatapa

Jänis pehmeni Finlandialla

Väliaikojen perusteella melkoisen tasaista työtä teki tämä pupunen Finlandialla. Lopun hyytyminen kuumassa kelissä, ei niin optimaaliseen mustaan(!) jänistelypaitaan pukeutuneena oli tietenkiin harmillinen juttu. Ei mulla tosin enää siinä kohdassa, 37 km:n haminoilla,  ollut asiakkaitakaan, kun huomasin tavoiteajan karkaavan tavoittamattomiin. Sain kävellä ihan rauhassa viimeisen Äijälänsalmen siltanousunkin ja hölkkäillä maaliin puolikkaan juoksijoiden painellessa ohitseni. Olen yrittänyt lohdu

hatapa

hatapa

Nummijärvimaraton #64

Tasan kuukausi edellisestä maratonista ja taas mentiin. Tällä kertaa Kauhajoen Nummijärvellä. Tapahtumapaikkana toimi Majaniemen leirikeskus. Paikka oli aivan upea tuollaisen pienimuotoisen tapahtuman järjestämiseen. Enemmänkin olisi porukkaa tiestölle mahtunut, mutta tällä kertaa näin. Kaikki matkat huomioiden matkaan lähti 73 juoksijaa.   Ajallista tavoitetta en itselleni ollut asettanut tähän juoksuun. Tarkoitus oli juosta rauhallisesti ensimmäinen kierros kolmesta ja katsoa, missä sen jälkee

hatapa

hatapa

Taksin katolla vilkkuu yön ainoa valopilkku.

Olipas ihmeellinen maraton eilen illalla Keuruulla. Olin töissä koko viikon ja eilenkin täyden päivän. Koko viikolla ei kertaakaan tuntunut siltä, että perjantaina juostaan maratonia. Työpäivän jälkeen pikainen kauppareissu ja sen jälkeen varusteet kassin ja auton nokka kohti Keuruuta. Koko menomatkan satoi vettä, välilä rankastikin. Mietiskelin siinä, että taasko "saa" juosta maratonin sateessa, mutta vähän ennen saapumistani tapahtuma-alueelle sade lakkasi, Lämpötila oli juoksuun ihanteellinen

hatapa

hatapa

Kovapäinen ei kerrasta opi

Tänään tuli käytyä Vierumäellä "juoksemassa". Kisasta jäi sellainein fiilis, että eiköhän minun osaltani polkujuoksikisat ole tässä. Miksi kiusata itseään vapaaehtoisesti sellaisessa maastossa, jossa juoksu ei ole itselle luontevaa? Kolin jälkeen vannoin, että sinne en palaa enää koskaan juoksemaan ja tänään fiilis on sellainen, että ei koskaan enää poluille numerolapun kanssa. Kisa lähti sinänsä ihan hyvin käyntiin alkukilometrien helpommalla osuudella. Jossakin kymmenen kilsan kohdilla pohkeet

hatapa

hatapa

Verinen mitalitaistelu

Vain viikko Tukholman keikan jälkeen isänmaa kutsui poikaansa uuteen taisteluun. Tällä kertaa SAUL:n SM-viesteihin Valkeakoskelle. Lähtökohdat onnistuneelle suoritukselle eivät siis olleet otolliset, päinvastoin. Palautuminen oli vielä vähän vaiheessa, eikä nopeustreenejä 400 m:lle ollut tullut tehtyä ollenkaan. Asiaa ei yhtään helpottanut sekään, että kvartettimme oli nuorimman jäsenen mukaan sijoitettu M45-sarjaan. Joukkueessa meitä oli värisuora: M45-, M50-, M55- ja M60-sarjoista.   Lähdimm

hatapa

hatapa

×
×
  • Luo uusi...

Important Information

Terms of Use ja Privacy Policy